Přednáška na VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ v Mostě na téma Psychosociální potřeby

Dne 3. 4. 2023 se konala další přednáška na VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ v Mostě na téma Psychosociální potřeby – jistota a bezpečí v ošetřovatelském procesu, spirituální a duchovní potřeby a potřeby v době nemoci. Přednášející byla naše paní ředitelka. Vybíráme z některých reakcí přímo od studentek…

„Dozvěděli jsme se toho opravdu hodně a moc mě to bavilo. Zjistili jsme, že pacient na konci svého života uzavírá a hodnotí celkově svůj život několika otázkami – bude umírání bolet?, jaký smysl má moje utrpení?, setkám se se svými blízkými? A mnoho dalších otázek. Dále jsme se dozvěděli, že potřeby se během života mění. Pacient má před smrtí jiné potřeby než ostatní zdraví lidé. Například – odpuštění viny, potřeba narovnání vztahů, potřeba cítit se bezpečně, potřeba odpustit sám sobě nebo potřeba přijmout vlastní chyby. Všechny tyto potřeby jsou o vztazích. Nemocný pacient před smrtí má i několik přání. Většinou si pacienti přejí – zůstat součástí širšího světa, nemají chuť mluvit pouze o své nemoci, jsou vděční, když nejsou izolovaní.“

– studentka Petra Kučerová

„Paní ředitelka nám prakticky ukázala, že na umírajícího člověka je potřeba koukat z různých úhlů. Během přednášky jsme zjistili, jak moc je důležité smíření nejen s blízkými, ale i se sebou samým. Do našeho profesního života nám paní ředitelka přednáškou ukázala správný směr, jakým bychom měli přistupovat k umírajícím, jak jim dopřát klidné umírání a hlavně, že je třeba kontaktovat hospic včas, aby nebylo už pozdě. Paní ředitelka byla skvělá a kdybych potřebovala služby hospice využít, byl by její hospic první volbou.“

– studentka Hnilicová Nikola