Přednáška o duchovních potřebách pacientů v paliativní péči pro zdravotní sestřičky

V pondělí 8. dubna 2024 zorganizoval chomutovský Domácí hospic sv. Terezie přednášku pro zdravotní sestry na Vyšší odborné škole ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademii, Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Mostě přednášku pro budoucí zdravotní sestřičky na téma Duchovní péče o pacienty v paliativní péči.

Ředitelka hospice Mgr. Petra Meinlschmidtová si jako hosta k tématu přizvala římskokatolického kněze kanovníka litoměřické kapituly ICLic. Mgr. Martina Davídka. Po uvedení do problematiky se přítomné posluchačky dozvěděly nejen teoretické principy, na nichž spočívá oblast spirituálního rozměru každého člověka, ale také získaly povědomost o svátostné praxi církve.

Nebylo možné tuto velmi rozsáhlou problematiku vtěsnat do jediné přednášky, nicméně alespoň základní nastínění problematiky mohly budoucí zdravotní sestřičky postřehnout, zvláště proto, že dnes již není duchovní péče tabuizovaná, jako tomu bylo v období totality, ale naopak při celistvém pojímání člověka jakožto těla a (duchové) duše, je tato oblast stále více v popředí zájmu i v silně ateizovaném prostředí severních Čech, které nemůže pominout skutečnost, že člověk je více než pouhé tělo, ale že má také duši, o níž se věří, že je nesmrtelná.

Pro sestřičky, kterým je vlastní pečovat o člověka, byla důležitá slova Kristova: “Ani sklenice vody podaná z lásky nebude zapomenuta”.

– ICLic. Mgr. Martin Davídek

Zpětná vazba od jedné ze studentek:

„Velmi se mi líbila komunikace mezi námi žáky a paní ředitelkou Domácího hospice sv. Terezie a kanovníkem Martinem Davídkem, dali nám prostor se vyptávat na všechny možné otázky, které nás zajímaly a zároveň nám s ochotou na vše odpovídali.

Přednáška byla velmi užitečná pro naši budoucí práci i pro náš osobní život. Přednes byl rozsáhlý, ale přesto jsem se nenudila a se zájmem poslouchala. Nikdy jsem nestudovala zdravotnický obor, takže to pro mě byla úplná novinka a vše jsem krásně pochopila.

Paní ředitelka Domácího hospice sv. Terezie byla milá, chytrá, empatická a dokázala o všem hezky mluvit, až jsem měla slzy v očích. Je to osoba, u které bych se nebála jí svěřit lidský život do rukou.

Kanovník Martin uměl též zaujmout pozornost a nebudu lhát, ale z velké části mě zaujalo to, že je kněz, jelikož jsem se nikdy s žádným nesetkala. Ptali jsme se i na jeho víru a měl s námi trpělivost a s chutí nám odpovídal.

Celkově se mi líbilo, že jsou to lidi s dobrým srdcem, co pomáhají paliativním pacientům zlepšit kvalitu života a užít si poslední chvilky jejich života, jak nejvíce mohou. Nejen že pomáhají pacientům, ale pomáhají i rodinám těchto pacientům.

Za mě jsou to hrdinové.

Děkuji vám moc za přednášku a odvádíte skvělou práci!“

Studentka Vyšší zdravotnické školy v Mostě. – 1. ročník